Тонер касетата, наричана още лазерен тонер, е консумативният компонент на лазерния принтер. Тонер касетите съдържат тонер на прах, фина, суха смес от пластмасови частици, въглерод и черно или други оцветители, които правят действителното изображение на хартията. Тонерът се прехвърля върху хартията чрез електростатично зареден барабан и се разтопява върху хартията чрез нагрети ролки по време на процеса на печат. Няма да се оцвети като касети с мастило, но може да се обърка, ако се борави неправилно.
Лазерните принтери от нисък и среден клас обикновено съдържат две консумативи: самата тонер касета (която има типичен живот от 2000 страници) и барабана (типичен живот от 40 000 страници). Някои тонер касети включват барабана в дизайна и барабанът и касетата се сменят едновременно; цената на касетата е по-висока от касетата само с тонер, въпреки че се избягва отделна смяна на барабана. Тонер касетите имат същата функция като касетите с мастило, използвани от мастиленоструйните принтери.
Цената на тонер касетите на производителите на принтери за най-евтините лазерни принтери може да надвиши цената на принтера. Тези евтини принтери често се предлагат с касети, съдържащи много по-малко тонер от стандартната касета, което бързо изисква подмяна. Много компании произвеждат генерични резервни тонер касети, продавани на много по-ниски цени от оригиналните касети. Касетите могат да бъдат нови или преработени (препълнени), като качеството им е различно. Има и комплекти за пълнене на тонер, позволяващи на потребителя да презареди празна касета.
Някой от популярните марки за лазерни тонер касети са: HP, Canon, Panasonic, Samsung, Sharp, Xerox, Brother, Toshiba и др.
Капацитетът на страниците е броят на страниците, които могат да бъдат отпечатани с касета. Прогнозната производителност е число, публикувано от производителите, за да предостави на потребителите представа колко страници могат да очакват от една касета. В продължение на много години производителите разработваха свои собствени методи за тестване и отчитане на производителността на техните тонер касети, което затруднява клиентите да сравняват продуктите.
През юни 2004 г. Международната организация по стандартизация (ISO), съвместно с Международната електротехническа комисия (IEC), публикува стандарта за добив ISO/IEC 19752 за монохромни тонер касети. Това беше последвано през декември 2006 г. от нови стандарти за цветни мастиленоструйни касети (ISO/IEC 24711) и цветни тонер касети (ISO/IEC 19798).
Доходността по ISO може да се различава значително от потребителското изживяване, пропорционално на разликата между реалното използване на принтера и тестовите страници и условия на стандарта ISO.
Касетите, произведени от производителя на принтера, се наричат с марка или като „производител на оригинално оборудване“ (OEM); те често се описват като "истински". Производителите предупреждават за лошото качество на касетите на трети страни – което техните доставчици отричат – понякога заявявайки, че използването им ще анулира гаранцията на принтера.
OEM тонер касетите са по-скъпи от презаредените, съвместими или повторно произведени касети.
Пловдив, Варна, София, Ловеч, Плевен, Бургас, Русе, Стара Загора, Търговище, Смолян, Силистра, Разград, Кюстендил, Враца, Монтана, Кърджали, Видин, Благоевград, Габрово, Велико Търново, Перник, Сливен, Пазарджик, Ямбол, Шумен, Хасково, Радомир, Добрич и други.